Hotele zrównoważone

ZRÓWNOWAŻONA POLITYKA W SCANDIC JUŻ OD 1993 ROKU

Już w 1993 roku temat zrównoważonego rozwoju został włączony do strategii korporacyjnej Scandic w Szwecji. Od tego czasu zrównoważony rozwój zawsze pozostawał ważną częścią filozofii korporacyjnej i był stale rozwijany. To doświadczenie i wiele innowacyjnych pomysłów sprawiło, że jesteśmy pionierami w branży hotelarskiej.

SCANDIC NIE CHCE BYĆ CZĘŚCIĄ PROBLEMU, ALE CZĘŚCIĄ ROZWIĄZANIA!

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ W SCANDIC

W Scandic rozumiemy, że zrównoważone zarządzanie przedsiębiorstwem obejmuje aspekty ekologiczne, społeczne, a przede wszystkim ekonomiczne. Wreszcie, zrównoważony rozwój oznacza dla nas również uczciwe traktowanie naszych pracowników i przejrzyste zarządzanie przedsiębiorstwem. Nasza strategia zrównoważonego rozwoju opiera się na 10 zasadach inicjatywy Global Compact oraz celach środowiskowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Scandic Hotels jest sygnatariuszem Agendy 2030 oraz celów środowiskowych ONZ.

CELE ŚRODOWISKOWE HOTELI SCANDIC

Różnorodność i integracja  Zdrowie
Scandic staje się wzorem do naśladowania dla branży hotelarskiej w obszarze różnorodności i integracji, oferując równe szanse wszystkim pracownikom i odzwierciedlając społeczeństwo, w którym działamy.  Scandic to hotel pierwszego wyboru dla gości i pracowników, którzy preferują zdrowy styl życia i atrakcyjny pracodawca pod względem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Emisja CO2 Segregacja i zarządzanie odpadami
Scandic będzie firmą hotelarską o najniższej emisji dwutlenku węgla. Scandic będzie stale pracować nad zmniejszeniem ogólnej ilości odpadów i zwiększeniem procentu odpadów poddawanych recyklingowi.

POZNAJCIE NASZE TRZY POMYSŁY NA ZRÓWNOWAŻONE DZIAŁANIA w SCANDIC:

Nasze hotele stosują wiele metod, aby osiągnąć cele środowiskowe firmy Scandic. Ponadto wszystkie nasze hotele realizują pomysły i projekty na poziomie lokalnym, które dodatkowo wzbogacają strategię zrównoważonego rozwoju Scandic i dają impuls całej sieci.

1. SPOKOJNY SEN = SPOKOJNE SUMIENIE

Pokoje w Scandic są nie tylko stylowe i wygodne, ale także zaprojektowane
z myślą o zrównoważonym rozwoju. Pracujemy nad zwiększeniem udziału elementów wyposażenia wnętrz o optymalnym kształcie i długiej żywotności, aby uzyskać bardziej zrównoważone wrażenia z pobytu w pokoju.

Pokoje w hotelach Scandic są zwykle odnawiane średnio co 15 lat, a celem jest, aby wnętrza służyły jeszcze dłużej, natomiast wyposażenie mogło zostać wykorzystane ponownie. Podczas budowy i renowacji traktujemy priorytetowo materiały i meble pochodzące z recyklingu i nadające się do ponownego użycia, a także meble i produkty z oznakowaniem ekologicznym (np. łóżka i telewizory).

2. WESPÓŁ W ZESPÓŁ = ZACZNIJMY OD DOSTAWCÓW

Mamy jasne wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju dla naszych dostawców, które stale aktualizujemy, aby spełniały kryteria Nordic Swan Ecolabel. Aby promować postęp w całej branży, udostępniliśmy je publicznie, jak również dzielimy się tą wiedzą z lokalnymi organizacjami pożytku publicznego i całą branżą.

Mamy również opracowaną specjalną strategię klimatyczną dla dostawców, która określa wymagania dotyczące przejrzystego raportowania emisji. Plan na przyszłość polega na ustaleniu dalszych wymagań dotyczących celów naukowych, redukcji emisji oraz energii odnawialnej, wolnej od paliw kopalnych.

3. TASTE IT, DON’T WASTE IT – CZYLI CO TO JEST FOOD WASTE MANAGEMENT?

Scandic ma wysokie ambicje, jeśli chodzi o jedzenie i napoje serwowane w naszych hotelach. Ponieważ Scandic posiada certyfikat Nordic Swan Ecolabel, przestrzegamy szeregu ważnych ograniczeń związanych z pochodzeniem żywności, którą serwujemy.

Na przykład nie serwujemy gatunków ryb z czerwonej listy oraz żywności zawierającej GMO. Zamiast tego wybieramy ryby i owoce morza pozyskiwane w sposób zrównoważony i staramy się oferować żywność ekologiczną, produkowaną lokalnie jak również produkty roślinne. Starannie mierzymy również marnowanie żywności.

EUROPEJSKIE ZOBOWIĄZANIE DOTYCZĄCE DROBIU

W Scandic wspieramy European Chicken Commitment (ECC) w ramach naszych inicjatyw na rzecz lepszego dobrostanu zwierząt. Oznacza to, że najpóźniej do 2026 roku będziemy dążyć do tego, aby 100 procent kupowanych przez nas kurczaków spełniało kryteria ECC.

Przeczytaj więcej o ECC tutaj: https://welfarecommitments.com/europeletter/

POLITYKA DOTYCZĄCA JAJ KLATKOWYCH

Scandic akceptuje wyłącznie jaja z chowu bez klatkowego – dotyczy to jaj w skorupkach, jaj płynnych i jaj jako składników serwowanych potraw w restauracji i w czasie konferencji.

ŻYWNOŚĆ ROŚLINNA

Celem Scandic jest zwiększenie udziału serwowanej żywności pochodzenia roślinnego, zarówno w trosce o gości, jak i środowisko. Początkowo zamierzamy zwiększać ten udział o 2 punkty procentowe rocznie, aby do 2025 r. serwować żywność składającą się w 60 procentach z produktów roślinnych.
Następnie ocenimy nasze postępy, aby wyznaczyć nowe cele na 2030 r.
Zachęcamy gości do spożywania mniejszej ilości mięsa i większej ilości posiłków roślinnych, między innymi oferując smaczne dania wegetariańskie.

JEDZENIE ORGANICZNE

Spodziewamy się, że udział żywności ekologicznej wzrośnie dzięki nowym, zaostrzonym wymaganiom Nordic Swan Ecolabel. Ponadto klienci coraz bardziej wymagają dostępności certyfikowanej żywności ekologicznej w czasie swoich podróży i pobytu.

MARNOWANIE JEDZENIA

Mamy politykę dotyczącą marnowania żywności i współpracujemy z takimi organizacjami jak Bank Żywności czy Too Good To Go.

JAKIE ZIELONE INICJATYWY MOŻECIE SPOTKAĆ W NASZYCH HOTELACH W POLSCE?

 • Utylizacja odpadów organicznych
 • Współpraca z lokalnymi fundacjami i wolontariatem
 • Stacja z hulajnogami elektrycznymi przy hotelu (Gdańsk)
 • Stacja ładowania aut elektrycznych (Wrocław)
 • Eko materiały konferencyjne
 • Konsekwentna segregacja odpadów we wszystkich obszarach hotelu - od pokoju gościnnego po biuro zarządu hotelu
 • Coroczny udział w inicjatywie Eko Strefa wspierającej zrównoważone praktyki w mieście (Gdańsk)
 • Filtrowana woda Scandic
 • Tylko ekologiczne jajka oraz kawa i herbata z certyfikatem Fairtrade
 • Współpraca z ToGoodToGo
 • Certyfikowane produkty ekologiczne dostępne na śniadaniach
 • Sprzątanie pokoju na życzenie
 • Redukcja odpadów i recykling (system IOIiving)
 • Inicjatywy dzielenia się żywnością (współpraca z Bankiem Żywności)
 • Zasady dotyczące wykorzystania ręczników
 • Zbiorcze opakowania na mydło i szampon dostępne w pokojach
 • Unikanie zbędnego plastiku i opakowań (brak plastikowych słomek i pojedynczych opakowań w pokojach i na bufetach)
 • Korzystanie z zielonej energii (farmy wiatrowe i elektrownie wodne)
 • Polityka dotycząca podróży: Preferowane są zrównoważone środki podróżowania

Więcej informacji na temat zrównoważonego rozwoju w Scandic Hotels można znaleźć na naszej oficjalnejstronie internetowej:

NASZE EKOLOGICZNE KALENDARIUM

1993

Scandic świadomie opowiada się za zrównoważonym zarządzaniem przedsiębiorstwem, opartym na filarach środowiskowych, społecznych i ekonomicznych.

1994

Zawsze pytamy naszych członków zespołu o najlepsze pomysły i tak narodziła się idea „Polityki dotyczącej ręczników” firmy Scandic, która stała się standardem branżowym na całym świecie.

1995

Wszystkie kosmetyki w jednorazowych opakowaniach nie są dostępne w naszych pokojach, co pozwala zaoszczędzić 30 ton plastiku rocznie.

1996

Scandic zaczyna od spójnego raportowania wskaźników zużycia dla każdego hotelu. Ten raport został nazwany Sustainability Live Report.

1995-1996

Jednorazowe butelki szamponu zostają zastąpione dozownikami i powstają nasze pierwsze ekologiczne pokoje hotelowe.

1999

Pierwsze hotele otrzymują oznakowanie ekologiczne Nordic Swan. Obecnie 90% naszych hoteli posiada oznakowanie ekologiczne.

2001

Uruchomienie Scandic in Society – naszego sposobu na wprowadzanie naszych wartości w życie poza naszymi hotelami. Dzięki lokalnym działaniom społecznym Scandic odgrywa aktywną rolę w społeczeństwie.

2006

We wszystkich hotelach Scandic podajemy wyłącznie kawę Fairtrade.

2006

Rozpoczynamy programy ograniczania marnotrawstwa żywności.

2008

Wprowadziliśmy własną, filtrowaną wodę Scandic.

2008

Powstają pierwsze pokoje bez barier dla gości ze specjalnymi potrzebami. Obecnie co najmniej 10% nowo wybudowanych hoteli ma pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

2015

Notowana na giełdzie NASDAQ. Raportowanie zgodnie z UN Global Compact.

2016

Ustalamy cele środowiskowe na rok 2020.

2018

Sustainability Hackathon – zbierane i nagradzane są nowe pomysły pracowników, które pomagają nam lepiej rozwijać się w obszarze zrównoważonego rozwoju.