ZWIEDZANIE GDAŃSKA

Stare hanzeatyckie miasto Gdańsk jest szczególnie znane wśród odwiedzających ze względu na swoją wielowiekową historię, imponującą architekturę  i zabytkowe uliczki. Obok głównych atrakcji turystycznych znajdziesz tu również piękne plaże w pobliżu miasta.ULICA DŁUGA, DŁUGI TARG I ŻURAW

Ulica Długa i Długi Targ to najpiękniejsze ulice miasta tworzące Drogę Królewską. Biegną od Złotej Bramy do Zielonej Bramy i dalej wzdłuż malowniczej rzeki Motławy pod Żuraw. Tutaj znajdują się  najwspanialsze budowle Gdańska, jak Ratusz czy Dwór Artusa i oczywiście popularna fontanna Neptuna – najczęściej fotografowana wizytówka Gdańska. Każda kamienica ma tu swoją historię i przyciąga uwagę niezwykłymi zdobieniami. Kiedyś było to miejsce handlu, a mieszkali tu najzamożniejsi gdańszczanie. Stojący przy Motławie Żuraw to najbardziej charakterystyczna budowla w mieście stanowiąca symbol Gdańska. Był to największy dźwig portowy w średniowiecznej Europie, służył do przeładunku towarów oraz stawiania masztów, a zarazem był bramą miejską.

WIELKI MŁYN

Historyczne centrum Gdańska składa się ze Starego Miasta i Głównego Miasta. Jedną z wielu atrakcji historycznego centrum jest Wielki Młyn, który znajduje się na Wyspie Raduni. Zbudowany w 1350 roku, Wielki Młyn jest obecnie największym średniowiecznym zabytkiem przemysłowym w Europie.  Już latem 2021 roku planowane jest otwarcie we wnętrzach Młyna nowego Muzeum Bursztynu.

MUZEUM POCZTY POLSKIEJ

Jednym z najbardziej znaczących pod względem historycznym budynków w Gdańsku jest Poczta Polska przy Pl. Obrońców Poczty Polskiej. Obecnie mieści się tu Muzeum Poczty Polskiej. Muzeum zostało otwarte w 1979 roku w 40. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Opowiada historię poczty polskiej i gdańszczan w latach 1920-1939, aż po wydarzenia z 1 września 1939 roku, kiedy to o godzinie 04:45 Poczta i Telegraf nr 1 została zaatakowana przez Niemców.

STOCZNIA GDAŃSKA

Stocznia Gdańska znajduje się na północny zachód od centrum miasta. To właśnie na terenie Stoczni Gdańskiej w 1980 r. powstał znany na całym świecie ruch społeczny - Solidarność zrzeszający ok. 10 milionów członków. Rozległy teren nad Martwą Wisłą aż do Bastionów Starego Miasta wypełniają hale, lofty, infrastruktura przemysłowa, doki, pochylnie i żurawie, których jest tu ponad sto. Dziś alternatywnie zaadaptowane industrialne tereny stoczniowe doskonale wpisują się w instagramową estetykę. Kontenery z barami ze street foodowym jedzeniem, palety, rusztowania oraz kolorowe oświetlenie na tle legendarnych dźwigów to coś, co przyciąga gości odwiedzających Gdańsk. Plac Solidarności znajduje się przy głównym wejściu do centrum turystycznego, Europejskiego Centrum Solidarności (ECS). Znajduje się tam pomnik robotników portowych, którzy zginęli podczas strajku w 1970 roku. Zwiedzający mogą obejrzeć pomnik w ramach wycieczki po ECS. W sercu Centrum znajduje się wystawa poświęcona historycznemu fenomenowi Solidarności i przewrotowi społecznemu, jaki wywołała w Europie Środkowo-Wschodniej.

MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ I WESTERPLATTE


Symbolami początku II Wojny Światowej są: ostrzał polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oraz atak na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku. Był to też jeden z powodów, dla którego właśnie w Gdańsku powstało Muzeum II Wojny Światowej, które w nowoczesnym stylu oraz za pomocą bardzo ciekawych ekspozycji przedstawia historie Polski i innych krajów w czasie wojny. Wystawa nie ogranicza się tylko do lat 1939-1945, ale daje możliwość poznania genezy wybuchu wojny i podziału, który po niej nastąpił. Po wizycie w Muzeum warto odwiedzić Westerplatte, gdzie znajdują się: Wartownia nr 1 – główny punkt polskiej obrony we wrześniu 1939 oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętniających tych, którzy zginęli w walkach.

KATEDRA I PARK W OLIWIE

Dawne uzdrowisko Oliwa jest obecnie idylliczną dzielnicą Gdańska. Położona w północno-wschodniej części miasta, Oliwa oferuje idealne schronienie od zgiełku głównych ulic. Park Oliwski z jego zielonymi przestrzeniami, małymi wodospadami i klombami zachęca do odpoczynku i relaksu. Tuż obok Parku Oliwskiego znajduje się Katedra Oliwska. Oliwa oferuje jednak wiele innych atrakcji turystycznych, ponieważ można tu podziwiać unikalną architekturę i zabytkowe wille, a także odwiedzić Ogród Zoologiczny.

PLAŻE GDAŃSKA

Każdy, kto planuje wakacje w portowym mieście Gdańsk, powinien koniecznie uwzględnić wycieczkę na jego legendarne plaże. Gdańskie plaże są znane z tego, że są wyjątkowo idylliczne, czyste i nigdy nie są zatłoczone, nawet w szczycie lata.

Z centrum miasta do plaży w Brzeźnie można dojechać w zaledwie 30 minut komunikacją miejską lub 15 minut samochodem. Dawne uzdrowisko nadbałtyckie Brzeźno zostało wielokrotnie nagrodzone. Oprócz plaży oferuje różne obiekty sportowe oraz most morski o długości 130 metrów, który sam w sobie jest atrakcją.

Kolejną plażą wartą odwiedzenia jest Sobieszewo. Ta otoczona sosnowymi lasami i wydmami plaża jest najdłuższą plażą w pobliżu Gdańska i można na nią dojechać samochodem w zaledwie 20 minut.

Pobyt w Scandic Gdańsk zlokalizowany w centrum miasta

Scandic Gdańsk znajduje się naprzeciwko historycznego głównego dworca kolejowego miasta. Ta centralna lokalizacja sprawia, że nasz hotel jest idealną bazą wypadową do wycieczek po Gdańsku i okolicach. Zanim wyruszysz w drogę, zjedz śniadanie w formie bufetu i ciesz się spokojnym snem w naszych komfortowych pokojach.