Välkommen till

Scandic Gdansk

Podwale Grodzkie 9, Gdansk (0.5 km till centrum)

Scandic Gdansk ligger centralt i kuststaden Gdansk på gångavstånd från stadens nöjen.

Se hotellinformation

På hotellet

Restaurang

Cyklar för utlåning

Parkering - laddstation

Mötes-/konferensfaciliteter

Bar

Se alla bekvämligheter

Rum

Härlig stämning, underbara smaker!

Restaurang & bar

Stora idéer börjar här!

Möten & konferenser

Restaurang soffa bord Scandic Gdansk
För din hälsa!

Gym & Wellness

Gym hantlar Scandic Gdansk
Gym maskiner Scandic Gdansk

Erbjudanden

Betyg och omdömen

Bekvämligheter

  • Parkering

    Här hittar du information om var du kan parkera när du bor hos oss.

    Garage (Interparking Centrum)

    • Antal laddningsstationer för elbilar: 6
    • Parkering kan förbokas: Ja
    • Antal parkeringsplatser: 212
    • Avstånd till hotellet: 10 m
    • Adress: Podwale Grodzkie 6, 80-895 Gdańsk
    Priser
    Vardagspriser
    Pris per timme
    7 PLN
    Pris per dag
    55 PLN
    Pris per natt
    55 PLN
    Pris per 24 timmar
    55 PLN
    Helgpriser
    Pris per timme
    7 PLN
    Pris per dag
    55 PLN
    Pris per natt
    55 PLN
    Pris per 24 timmar
    55 PLN
  • Frukost

    Öppettider

    Måndag-Fredag: 06:30-10:00

    Lördag-Söndag: 06:30-11:00

  • Incheckning/utcheckning

    Tider

    Incheckning från: 16:00

    Utcheckning senast: 12:00

  • Tillgänglighet

    Välkommen in – utan hinder. Oavsett nedsättning, syn som hörsel, allergi eller rullstolsburen, ser vi till att du trivs. Häng käppen på egen plats, ta med hörslingan till mötet och stilla hungern med specialkost. Och självklart är din fyrbente vän välkommen.

    Om tillgänglighet
  • Gym

    Öppettider

    Måndag-Söndag: Alltid öppet

  • Bastu

    Öppettider

    Måndag-Söndag: 08:00-20:00

  • Restaurang

    Senso Restaurant & Bar

    Frukost

    Måndag-Fredag: 06:30-10:00

    Lördag-Söndag: 06:30-11:00

    Middag

    Måndag-Söndag: 16:00-22:00

    Bar

    Måndag-Söndag: 14:00-23:00

  • Cyklar för utlåning
  • Mötes-/konferensfaciliteter
  • Bar
  • Husdjursvänliga rum
  • Terrass utomhus
  • Mötesrum tillgängliga
  • Rumsservice
  • Scandic shop - öppen dygnet runt
  • Fritt wifi
  • Shopping
  • Tvättjänst
  • Tvättservice - express
  • Kongresscenter
  • Handikapparkering
  • Café
  • Nattvakter
  • Kaffe – i receptionen mot kostnad
  • Massage
  • Bagageförvaring - fri
  • Golfbana (0-30 km)

Om hotellet

Praktisk information

Adress

Podwale Grodzkie 9

Gdansk

Vägbeskrivning

Google Maps

Kontakta oss

+48 58 300 6000

Följ oss

Svanenmärkt

Svanenmärkt

Scandic Gdansk ligger centralt i kuststaden Gdansk på gångavstånd från stadens nöjen.

Hotell Scandic Gdansk är modernt, här kan du motionera i vårt välutrustade gym och avsluta med ett uppfriskande besök i ångbastun. På hotellets mötesavdelning hittar du 6 flexibla konferensrum för upp till 330 personer och trådlöst internet. Vår hotellrestaurang erbjuder dig middagar med medelhavsinfluenser. Koppla av i hotellbaren med en drink från ett brett utbud av drycker.

Scandic Gdansk ligger nära stadens museer och från hotellet är det inte långt till Gdansk gamla stad som är full av restauranger, caféer, nattklubbar, barer och butiker. Från hotellet har du många möjligheter att utforska stadens vackra parker, kulturen eller ta en promenad längs kusten.

Gym & Wellness

Gym

Öppettider

Måndag-fredag: Alltid öppet

Lördag-söndag: Alltid öppet

Bastu

  • Könsneutral bastu

Öppettider

Måndag-fredag: 08:00-20:00

Lördag-söndag: 08:00-20:00

Restaurang & bar

Senso Restaurant & Bar

Restaurang middag Scandic GdanskRestaurang Scandic Gdansk Polen

Upptäck Senso Restaurant!

Öppettider

Frukost

Måndag-Fredag: 06:30-10:00

Lördag-Söndag: 06:30-11:00

Middag

Måndag-Söndag: 16:00-22:00

Bar

Måndag-Söndag: 14:00-23:00

Möten & konferenser

Kreativa utrymmen för möten

Restaurang soffa bord Scandic GdanskMeeting Room

Planera för möte eller fest för upp till 330 personer i centrala Gdansk, endast 30 minuter från flygplatsen.

19–303 m²8–330 gäster

Junior Suite

Max. 4 gäster. 29–34 m²

Junior Suite at Scandic Gdansk6

Njut av extra bekvämligheter i vår juniorsvit och koppla av en stund i den bekväma soffan.

Bekvämligheter på rummet

  • Luftkonditionering
  • Fåtölj
  • Säkerhetsskåp
  • Badrum med dusch och badkar
  • Mörkläggningsgardiner
  • Sminkspegel
  • Fritt wifi
  • Rökfritt
  • Separat vardagsrum
  • Rymliga rum
  • TV med filmkanaler
  • Stadsutsikt (tillgänglig i vissa rum)
  • Garderob
  • Separat sovrum
  • Soffa med soffbord
  • Easy access
  • Kylskåp
  • Hudlotion
  • Heltäckningsmatta
  • Stol/stolar
  • Kaffemaskin
  • Complimentary cold refreshments
  • Balsam
  • Handtvål
  • Rum högre upp
  • Minibar
  • Schampo
  • Duschtvål
  • Soffa/soffor
  • Bord
  • Bäddsoffa
  • Strykjärn och strykbräda
  • Vattenkokare med kaffe/te
  • Badrockar
  • Skrivbord och stol
  • Hårtork

Sängalternativ

I mån av tillgänglighet

  • Plats för upp till 4 personer

Master Suite

Max. 4 gäster. 40 m²

Living Room in Master Suite4

Njut av en vilopaus efter en dag fylld av äventyr med familj eller vänner. Få lite jobb gjort vid skrivbordet och koppla av i soffan med en kopp te.

Bekvämligheter på rummet

  • Luftkonditionering
  • Fåtölj
  • Säkerhetsskåp
  • Separat sovrum
  • TV
  • Mörkläggningsgardiner
  • Sminkspegel
  • Fritt wifi
  • Passar för mindre möten
  • Sittgrupp
  • Rymliga rum
  • TV med filmkanaler
  • Utsikt mot gatan
  • Badrum med dusch och badkar
  • Garderob
  • Rökfritt
  • Easy access
  • Soffa med soffbord
  • Kylskåp
  • Hudlotion
  • Heltäckningsmatta
  • Stol/stolar
  • Kaffemaskin
  • Complimentary cold refreshments
  • Balsam
  • Handtvål
  • Rum högre upp
  • Minibar
  • Schampo
  • Duschtvål
  • Bord
  • Bäddsoffa
  • Strykjärn och strykbräda
  • Vattenkokare med kaffe/te
  • Badrockar
  • Skrivbord och stol
  • Hårtork

Sängalternativ

I mån av tillgänglighet

  • Plats för upp till 4 personer

Economy

Max. 1 gäst. 14–16 m²

Economy-rum Scandic Gdansk6

Koppla av i vårt bekväma enkelrum innan du ger dig ut på nästa stadsäventyr eller konferens. Vi ser till att du får en extra trevlig vistelse med en kostnadsfri flaska vatten och fritt wifi.

Bekvämligheter på rummet

  • Luftkonditionering
  • Fritt wifi
  • Dusch
  • Säkerhetsskåp
  • Mörkläggningsgardiner
  • Sminkspegel
  • Rökfritt
  • Garderob
  • TV med filmkanaler
  • Stadsutsikt (tillgänglig i vissa rum)
  • Fåtölj
  • Heltäckningsmatta (tillgänglig i vissa rum)
  • Stol/stolar
  • Balsam
  • Handtvål
  • Rum högre upp (tillgänglig i vissa rum)
  • Minibar
  • Schampo
  • Duschtvål
  • Bord (tillgänglig i vissa rum)
  • Utsikt (tillgänglig i vissa rum)
  • Utsikt mot gatan (tillgänglig i vissa rum)
  • Strykjärn och strykbräda
  • Vattenkokare med kaffe/te
  • Skrivbord och stol
  • Hårtork

Sängalternativ

I mån av tillgänglighet

  • Queen size-säng (90–140 cm)

Standard

Max. 2 gäster. 17–23 m²

Standardrum Scandic Gdansk Polen6

Ta en liten andningspaus efter en dag på stan. Våra bekväma standardrum med en queen size-säng eller två separata enkelsängar erbjuder en ljus och trevlig atmosfär.

Bekvämligheter på rummet

  • Luftkonditionering
  • Säkerhetsskåp
  • Badkar (tillgänglig i vissa rum)
  • Mörkläggningsgardiner
  • Sminkspegel
  • Fritt wifi
  • Rökfritt
  • TV med filmkanaler
  • Stadsutsikt (tillgänglig i vissa rum)
  • Sittgrupp
  • Garderob
  • Fåtölj
  • Dusch (tillgänglig i vissa rum)
  • Heltäckningsmatta (tillgänglig i vissa rum)
  • Stol/stolar
  • Handtvål
  • Minibar
  • Bord
  • TV
  • Body care products
  • Complimentary cold refreshments
  • Balsam (tillgänglig i vissa rum)
  • Skrivbord
  • Rum högre upp (tillgänglig i vissa rum)
  • Schampo
  • Duschtvål
  • Utsikt (tillgänglig i vissa rum)
  • Utsikt mot gatan (tillgänglig i vissa rum)
  • Trägolv (tillgänglig i vissa rum)
  • Anslutande rum (tillgänglig i vissa rum)
  • Strykjärn och strykbräda
  • Vattenkokare med kaffe/te
  • Skrivbord och stol
  • Hårtork

Sängalternativ

I mån av tillgänglighet

  • Queen size-säng (180 cm)
  • Två separata enkelsängar (90 cm)

Superior

Max. 3 gäster. 17–32 m²

Översikt Superiorrum Scandic Gdansk Polen7

Känn dig som hemma och njut av atmosfären i våra moderna superior-rum. Skandinavisk design och trägolv skapar en atmosfär att trivas i.

Bekvämligheter på rummet

  • Luftkonditionering
  • Fåtölj (tillgänglig i vissa rum)
  • Badkar
  • Fritt wifi
  • Soffa/soffor
  • Säkerhetsskåp
  • Rökfritt
  • Mörkläggningsgardiner
  • Sminkspegel
  • TV med filmkanaler
  • Garderob
  • Kylskåp
  • Hudlotion
  • Complimentary cold refreshments
  • Balsam
  • Skrivbord
  • Handtvål
  • Minibar
  • Schampo
  • Duschtvål
  • Bord
  • Anslutande rum
  • Bäddsoffa (tillgänglig i vissa rum)
  • Strykjärn och strykbräda
  • Vattenkokare med kaffe/te
  • Skrivbord och stol
  • Hårtork

Sängalternativ

I mån av tillgänglighet

  • King size-säng (180 cm)